חיבור מערכת סולארית

מייצרים אנרגיה מהשמש וחוסכים בחשבון החשמל החודשי

אפשרויות לחיבור מערכת סולארית

מערכת סולארית המוקמת על גג של מבנה, פרטי או עסקי, יכולה לפעול בשתי דרכים:

1. חיבור לחברת החשמל

2. מערכת עצמאית, מנותקת מרשת החשמל ונקראת גם אופגריד.


הדרך הנפוצה ביותר בישראל להקים מערכת היא בעזרת האפשרות הראשונה, חיבור לחברת החשמל. כאשר המערכת מחוברת לרשת החשמל, למעשה הופכת רשת החשמל למצבר עבורכם. כאשר אתם מייצרים יותר ממה שאתם צורכים באותו רגע אתם מזרימים בחזרה לרשת החשמל וכאשר אתם צורכים יותר ממה שייצרתם - מושכים מרשת החשמל.

היתרון הגדול והמרכזי הוא שאין צורך במצברים עצמאיים, שזו בעצם האופציה השנייה, רכישת מצברים אשר נטענים בחשמל המיוצר על ידכם במשך היום לטובת מערכת עצמאית המנותקת מרשת החשמל.

אסדרות לחיבור המערכת הסולארית מול חברת החשמל

חברת החשמל מציעה אסדרות באמצעותן ניתן להתחבר לרשת החשמל:
2. אסדרה תעריפית לגגות סולארים החדשה

במרץ 2018 פרסמה רשות החשמל את האסדרה החדשה למתקנים סולארים לייצור חשמל על גגות. האסדרה החדשה מתרכזת בגגות ובינונניים וקטנים (עד 100KW שווה ערך לכ-1000 מ"ר) שבמסגרתה מובטח תעריף של 48 אגרורות לקוט"ש למערכות עד הספק 15KW ו-45 אגורות לקוט"ש למערכות עד הספק 100KW. התעריפים מובטחים ל-25 שנה ואינם צמודים למדד. במסגרת אסדרה זו שנכנסה לתוקף באוגוסט 2018, מותקןמונה חשמל נוסף הסופר את החשמל שנוצר בפנלים הסולאריים שלכם ומוזרם מהאתר שלכם לרשת החשמל. בסוף תקופת החשבון (כל חוד או חודשיים) תקבלו לחשבונכם זיכוי כספי מחברת החשמל על כל קוט"ש שהזמתם לרשת על פי התעריף המתאים.

מונה נטו - הסתיימה ההרשמה בסוף שנת 2018

בשנת 2015, השיקה רשות החשמל אסדרה הנקראת "מונה נטו". אסדרה זו מאפשרת לכל צרכן חשמל להקים לעצמו מערכת לייצור חשמל בשימוש עצמי, ללא הגבלה על משך ההתקשרות וכמעט ללא הגבלה על גודל המערכת. במסגרת אסדרה זו מוחלף מונה החשמל הקיים (אם יש צורך) במונה דיגיטלי דו-כיווני שיודע לעקוב כמה זורם דרכו פנימה והחוצה. החשמל המיוצר מעניק קרדיט שאיתו ניתן לשלם את חשבון החשמל עד לאיפוסו. לא חייבים לצרוך את החשמל המיוצר באותו הרגע, הקרדיט נשמר עד שנתיים קדימה. בנוסף ישנה אופציה להשתמש בקרדיט עבור קיזוז צריכה באתרים אחרים הנמצאים תחת אותו שם. באסדרה זו, התעריף שהלקוח מקבל על החשמל המיוצר זהה לזה שהוא משלם עליו. במחירי החשמל הנוכחיים, מדובר על השקעה מצוינת המחזירה את עצמה תוך 6 עד 8 שנים. במידה ומחירי החשמל יעלו בעתיד (והם יעלו!), כך גם ההכנסה מהמערכת תעלה. אסדרה זו מתאימה במיוחד לבעלי חשבון חשמל גבוה יחסית. נכון להיום הרישום למונה נטו יסתיים בסוף שנת 2018.

כדי לדעת באיזו אסדרה כדאי לכם לבחור אתם צריכים להתחשב בשני פרמטרים חשובים:
א. גובה חשבון החשמל החודשי הממוצע שלכם.
ב. שטח הגג הפנוי שלכם, מה שיקבע כמה פאנלים אפשר להתקין ומכאן את הספק המערכת שתבנו.

קראו עוד בנושא אסדרות בבלוג שלנו כאן

ממיר מתח

מונה נטו

פאנלים סולאריים

רשת החשמל