• פרינרג'י - אנרגיה סולארית

המדריך לגג הסולארי


מזל טוב, החלטתם להפסיק לתת לגג שלכם להשתזף סתם, ובחרתם להתחיל לעשות כסף מהגג שלכם. במסמך הזה תמצאו כל מה שרציתם לדעת על התקנת מערכת סולארית, כדי להפוך את הגג שלכם למקור הכנסה פאסיבית, ולא העזתם לשאול.


שורה תחתונה

השקעה במערכת סולארית מחזירה את עצמה תוך כ-5 עד 8 שנים, מה שמשאיר עוד לפחות 17 שנה של חשמל בחינם. המערכות יכולות לספק מעל 15% תשואה בשנה! זו תשואה גבוהה בהשוואה לכל השקעה סטנדרטית, וכמובן שיש להקמת מערכת כזו גם ערך סביבתי עצום – היא הופכת את כל צריכת החשמל לחשמל ירוק שלא פולט גזי חממה ועוזרת להילחם בהתחממות הגלובאלית.

מערכת פוטו וולטאית לדוגמא:

 • הקמה על גג כ-85 מטר רבוע

 • הספק של 10.8 קילו וואט

 • עלות מערכת כ-64 אלף ש"ח

 • הכנסה חודשית מייצור החשמל: כ-750 ₪

 • הכנסה שנתית: כ-8600 ₪

 • החזר השקעה כ-7.5 שנים

איך עובדת מערכת סולארית (מעודכן לאסדרה התעריפית)

מערכת סולארית על הגג שלכם תייצר חשמל מאור השמש. את החשמל מוכרים לחברת החשמל.

הסבר קצר על אפקט ייצור החשמל במערכת סולארית: אור השמש פוגע בפאנלים הפוטו-וולטאים על הגג, בהם מתרחש האפקט הפוטו-אלקטרי במהלכו האנרגיה של האור מומרת לזרם חשמלי ישיר (DC). הזרם החשמלי מהפאנלים מגיע אל

ממיר המתח שהופך את הזרם לזרם חלופי (AC) במתח מתאים לרשת החשמל הביתית. מהממיר החשמל זורם אל מכשירי החשמל הביתיים וגם החוצה לרשת החשמל (לקריאה נוספת על ייצור החשמל בתאים פוטו-וולטאים).

איך מתבצעת המכירה לחברת החשמל?

בישראל נכון לשנת 2019 השיטה הנפוצה להקמת מערכת סולארית על גג מבנה היא באמצעות האסדרה התעריפית שמאפשרת להזרים את האנרגיה הסולארית לרשת החשמל. באסדרה זו כל החשמל המוזרם אל רשת החשמל נספר במונה של חברת החשמל ומזכה את בעליו בתשלום לפי תעריף קבוע. התעריפים העדכניים לשנת 2019 (לפי הספק ממיר המתח של המערכת):

 • עד 15 קילו-וואט - תעריף 48 אגורות לקוט"ש

 • עד 100 קילו-וואט - תעריף 45 אגורות לקוט"ש

חשוב לציין שניתן לחבר הספק פאנלים גבוה יותר מהספק הממיר. על ממיר 15 ניתן לחבר מערכת עם הספק פאנלים עד 19.5 קילו-וואט. ועל ממיר 100 ניתן לחבר מערכת עם הספק פאנלים עד 150 קילו-וואט.

במסגרת האסדרה התעריפית ישנן שתי שיטות התחשבנות שונות:

1. שיטת התחשבנות לפי הזרמה


שיטה זו אפשרית במערכות עם הספק ממירים עד 15 קילו-וואט. בשיטה זו המערכת הסולארית מחוברת ישירות ללוח החשמל הראשי. החשמל המיוצר על הגג מגיע מממיר המתח אל לוח החשמל, משם הוא יעבור למכשירי החשמל הביתיים המופעלים בזמן הייצור. החשמל העודף (כל מה שמיוצר ולא נצרך באותו רגע) מוזרם מארון החשמל דרך שעון החשמל (שהוא דיגיטלי ודו-כיווני) של חברת החשמל ומשם החוצה לרשת החשמל. כל החשמל שזורם החוצה נספר בשעון החשמל ונזקף לזכות בעל הבית. אחת לתקופת חשבון חברת החשמל תעביר כסף לחשבון הבנק של בעל החוזה עבור כל הקוט"ש שיוצרו באותה תקופת חשבון (אם בעל החוזה הוא עוסק מורשה, התשלום יועבר כנגד העברת חשבונית כחוק).

2. שיטת התחשבנות לפי ייצור:


שיטה זו אפשרית למערכות עם הספק ממירים עד 100 קילו-וואט. בשיטה זו המערכת הסולארית מתחברת ישירות לשעון חשמל ייעודי של חברת החשמל ויש ניתוק מוחלט בין הצריכה לייצור. כל החשמל המיוצר זורם דרך שעון הייצור לרשת החשמל ונזקף לזכות בעל הבית. אחת לתקופת חשבון חברת החשמל תעביר כסף לחשבון הבנק של בעל החוזה עבור כל הקוט"ש שיוצרו באותה תקופת חשבון (אם בעל החוזה הוא עוסק מורשה, התשלום יועבר כנגד העברת חשבונית כחוק).

שלבי פרויקט הקמת מערכת סולארית פוטו וולטאית המחוברת לחברת החשמל(חח"י)

 1. פגישת ייעוץ עם אחד המומחים הסולארים שלנו - לאחר יצירת קשר נגיע אליכם, נבחן את הגג ונצלם אותו מהאוויר. לאחר מכן נוכל לבצע תכנון ראשוני למערכת על פי נתוני הגג שלכם ולתת לכם הצעת מחיר כולל מפרט טכני וחישוב תפוקה ל-25 שנים

 2. חתימה על חוזה והתנעת הפרוייקט - לאחר אישור שלכם להצעת המחיר נחתום על החוזה וכל המסמכים הדרושים ונוציא את הפרויקט לדרך

 3. רישום המערכת באתר חברת החשמל - השלב הראשון בתהליך מול חח"י

 4. הגשת תיק תוכניות לחברת החשמל - המהנדסים שלנו יכינו תוכניות מפורטות של המערכת שלכם

 5. אישור כניסה למכסה באסדרה של חברת החשמל - לאחר בדיקת התיק, ולעיתים לאחר ביצוע סיור ויזואלי באתר, חברת החשמל ינפיקו את האישור כניסה למכסה (אישור PV)

 6. התקנת המערכת על הגג - התרגשות! ההתקנה אורכת מספר ימים, תלוי בגודל המערכת, ומורכבות העבודה על הגג שלכם

 7. בדיקת המערכת על ידי בודק מוסמך

 8. רישום המערכת במשרד התשתיות

 9. חיבור המערכת למונה של חברת החשמל - חברת חשמל תגיע לחבר את המערכת החדשה לשעון חשמל שימדוד את תפוקת החשמל של המערכת שלכם

 10. התחלת הייצור

 11. תחזוקה וניטור - הרכיבים החכמים של המערכת שלנו מאפשרים ניטור ומעקב (אפילו מהסמארטפון), עד לרמת הפאנל הבודד! מערכת הבקרה מאפשרת לראות כמה המערכת מייצרת עכשיו ובחתכי זמן שונים של העבר וכן לזהות תקלות

כיצד מתבצעת התקנת מערכת סולארית

מעבר לכל ההליך התכנוני ושלבי הרישוי הדרושים שגם להם אנו דואגים (ניתן לקרוא עליהם כאן) את ההתקנה הפיזית על גג המבנה ניתן לחלק ל-3 סוגים: גג רעפים, גג מתכת משופע, וגג שטוח. ההבדל בין שלושת הסוגים הוא באופן קיבוע הקונסטרוקציה אל הגג. כל השאר די זהה.

מערכת סולארית מורכבת ממספר רכיבים מרכזיים:

 • פאנלים פוטו וולטאים

 • קונסטרוקצית אלומיניום אל חלד

 • אופטימייזרים (במערכת עם סולאר אדג')

 • קופסאות מפסקים

 • כבלים

 • ממיר מתח

 • מבחינה חשמלית: הפאנלים הפוטו-וולטאים וולטאים (שעובדים במתח ישיר ונמוך) מחוברים במעגלים חשמליים אל ממיר המתח. בין הפאנלים לממיר המתח קיימת קופסאת מפסקים המרכזת את כל הסטרינגים מהפאנלים ומאפשרת ניתוק המעגל בעת הצורך. ממיר המתח מחובר (במתח חלופי) אל רשת החשמל, דרך מונה של חברת חשמל (לעיתים החיבור מעט שונה, ראה הסבר כאן), כמובן שגם קיימת קופסאת מפסקים (לפחות אחת) המאפשרת ניתוק בעת הצורך.

 • מבחינה קונסטרוקטיבית: כל מערכת סולארית עוברת אישור של מהנדס קונסטרוקציה לשם ווידוא עמידות בעומסי משקל ורוח. תתפלאו לגלות שדווקא מאמצי הרוח הנוצרים על ידי מפרש שנוצר מהפנלים הם המסוכנים יותר. האופטימייזרים מתחברים על קונסטרוקצית האלומיניום וגם הפאנלים הפוטו-וולטאים מתחברים במחברי אלומיניום יעודיים. ממיר המתח מותקן על גבי קיר יציב הנמצא בסמוך לפאנלים או מרוחק מעט. למיקום הממיר יש תקנות בטיחות כמו מרחק מחדר שינה, וגישה נוחה לתפעול.

 • התקנת קונסטרוקצית מערכת סולארית על גג שטוח

גגות שטוחים לרוב מצופים ביריעות ביטומניות לשם הבטחת האיטום שלהם. כדי לשמר את האיטום, הקונסטרוקציה של המערכת הסולארית לעולם לא תחובר בברגים או כל דרך חודרנית אחרת ישירות לגג. מהסיבה הזו, הדרך האידיאלית להתקנת מערכת סולארית על גג שטוח היא באמצעות בלוקים יצוקים (מזכירים אבני שפה) המונחים לאורך ורוחב יסודות הקונסטרוקציה.


כל בלוק מונח על גבי פיסה חתוכה של יריעה ביטומנית, המשמשת להגנה על היריעה שאוטמת את הגג. הבלוקים נושאים את משקל המערכת וגם משמשים כמשקולות המונעות את התרוממות הקונסטרוקציה כאשר יש רוחות חזקות. מבנה הקונסטרוקציה מורכב ממשולשים הנותנים למערכת הסולארית את הזווית בהתאם לתכנון המערכת, על המשולשים מונחות הקושרות שעל גביהן יחוברו הפאנלים (והאופטימייזרים).

 • התקנת מערכת סולארית על גג רעפים

כאשר מעגנים מערכת סולארית לגג רעפים, למעשה מחברים את יסודות הקונסטרוקציה לקורות עליהם מונחים הרעפים. עוגנים יעודיים מברזל, בצורה של S, מתיישבים על גבי רעף, בינו לבין הרעף שמעליו ומאפשרים עיגון אל הקורה עליו יושב הרעף.


בצורה זו המשקל של המערכת יושב על הקורות ולא על הרעפים כדי לא להפעיל משקל על הרעפים. גם מפנ

י כוח קינטי של רוח החיבור הזה מגן, שכן העוגנים מחוברים אל מבנה הגג ולא אל הרעפים עצמם.

על גבי העוגנים מתחברות הקושרות, היושבות לרוחב הגג ועליהם מחוברים האופטימייזרים והפאנלים הפוטו וולטאים, שמתחברים באמצעות מחברים יעודיים. באופן החיבור הזה מובטח איטום הגג ועומסי המשקל מופעלים על קורות הגג ולא על הרעפים עצמם.

 • התקנת מערכת סולארית על גג מתכת (מכונה גם גג אסכורית)

אופן הקמת הקונסטרוקציה על גגות מתכת זהה עבור כל סוגי ועוביי הגגות. גם אם מדובר בסנדוויץ של מתכת וקלקר (פאנל מבודד) וגם אם בגג מתכת בעוביים שונים.

כאשר מעגנים את קונסטרוקצית האלומיניום של המערכת הסולארית, מבצעים את חיבור הברגים אל קונסטרוציה המתכת של הגג (אל הפטות עליהן מונח הגג). בצורה זו מבטיחים את העמידות בעומסי המשקל והרוח.


את ההברגות מבצעים עם ברגים יעודיים האוטמים את חור ההברגה מכוח החיבור, כמו כן בכל נקודת הברגה מניחים גומיית איטום לשם הבטחת האיטום בחיבורים. בסיסי הקונסטרוקציה מתחברים אל הגג לאורך הפטות, ועל הבסיסים נבנים המשולשים כדי לספק זווית רצויה למערכת, בהתאם לתכנון. על המשולשים מונחות הקושרות שעל גביהן יחוברו הפאנלים (והאופטימייזרים).

מהן הדרישות של חברת החשמל כתנאי לאישור הקמת מערכת סולארית?

כדי לחבר מערכת סולארית לרשת החשמל בישראל ולהנות מהאסדרה התעריפית צריך:

 1. טופס 4 למבנה

 2. חיבור חשמל קבוע

 3. בעלות על שטח הגג

מיסוי

החל מדצמבר 2016, אין היטלי השבחה, לא משלמים ארנונה, לא משלמים מיסים, אין צורך בהיתרי בנייה ולמעשה כל החסמים הוסרו כך שאין יותר תירוצים!

בתקופה האחרונה נושבות רוחות ירוקות על משק האנרגיה בארץ. להלן ריכוז העדכונים האחרונים והחשובים:

ינואר 2019 - אושר הליך פטור מהיתר בניה למערכות סולאריות גם מעבר לקו הירוק

אוגוסט 2018 - האסדרה התערכיית החדשה לגגות סולארים יוצאת לדרך

בדצמבר 2016 עברה בכנסת בקריאה 2 ו 3 הצעת חוק לעידוד השקעה באנרגיות מתחדשות: החוק מעניק פטור מתשלום מע"מ ומס הכנסה למערכות פוטו וולטאיות פרטיות: https://goo.gl/ZNUvKR

בדצמבר 2016 ועדת הפנים של הכנסת אישרה פטור מהיטל השבחה לגגות סולאריים לצרכי שימוש עצמי.

באוגוסט 2015 אושרו בוועדת הכספים של הכנסת תקנות המעניקות פטור מארנונה על גגות בהם מותקנות מערכות לייצור חשמל באנרגיה מתחדשת. https://goo.gl/sKEKDE

אנחנו כאן כדי לתת לכם ראש שקט, את כל תהליך הרישוי והתכנון אנחנו נעשה. כולל: תכנית חשמל, אישור קונסטרוקטור, אישור מהנדס חשמל, רישום במשרד הפנים, רישום במשרד האנרגיה, תיאום מול חברת חשמל, אישור ממועצה מקומית, הזמנת הרכיבים מהספקים, וכל מה שצריך כדי שהמערכת החדשה שלכם תתחיל להכניס לכם כסף!

כדי לקבל את האישורים וההיתרים הדרושים על מנת להקים מערכת על הגג שלכם, כל מה שצריך הוא שהגג עליו מניחים את המערכת יהיה חוקי. זהו. כלומר שיש ברשותכם מסמך כלשהו (כמו טופס 4) המראה בעלות על המבנה וחוקיות בנייתו.

נשמח לענות על כל שאלה,

צוות FREENERGY

#אנרגיהסולארית #אסדרהתעריפית #מדריך #חוק #מסהכנסה #חסכוןבחשמל #ארנונה

מהפכת הפאנלים הסולארים כובשת את ישראל
פנו אל פרינרג'י לייעוץ חינם וקבלו הערכה מקצועית כמה הגג הסולארי שלכם שווה
 • White Instagram Icon
 • White Facebook Icon
 • White YouTube Icon

כל הזכויות  שמורות 

2016  © פרינרג'י - Freenergy