לוגו מוביייל

אגרו-וולטאי – חקלאות סולארית

ההתעניינות הרבה בנושא האגרו-וולטאי בישראל נובעת מהרצון להטמיע אנרגיות מתחדשות בהיקפים גדולים, לפי החלטות הממשלה ולאור העבודה שקיים מחסור רב בשטחי קרקע במדינה. קרקע היא משאב מוגבל בפרט במדינה כקטנה כמו ישראל. 

בתאריך ה-7.8.2021 אישרה הממשלה את התיקונים בתמ"א ובעצם אפשרה להקים מתקנים פוטו-וולטאים בדו שימוש בהליך של היתר בנייה. הקמת מערכות סולאריות על חממות הם פתרון המייצר WIN-WIN למצב הקיים. המחשבה המובילה אומרת שימוש כפול! עושים שימוש גם בחקלאות וגם באנרגיה. מאפשרים לייצר ערך גבוהה לאותה יחידת קרקע. 

פרויקט הקמת מערכות סולאריות על גבי חממות

תהליך הקמת המערכת הסולארית על גבי חממות מעט שונה מהקמת מערכת על גבי מבנים קיימים אשר אינם דורשים הוצאת היתר עבור המערכת הסולארית.

כדי להקים מתקנים פוטו-וולטאים על גג או חזית חממה יש צורך בשלב הראשון להוציא היתר בניה מהוועדה המקומית. 

כדי לקבל את ההיתר יש לקבל אישור על בסיס חוות דעת ממשרד החקלאות ופיתוח הכפר. כלומר, יש לוודא כי התוצרת החקלאית לא תפגע עקב הקמת המערכות. 

טכנולוגיה עוקבת שמש

שטחי חממות הם בדר"כ גדולים אך הוראות התמ"א מאשרות הקמת מערכת בשטח המהווה 15% משטח החממה כדי לא להפריע לגידולים החקלאיים. 

בשלב כך, נעשה את המירב לנצל את השטח על מנת להפיק את המקסימום מהמערכת. מערכת עוקבת שמש כשמה היא מאפשרת מעקב אחרי תנועת השמש ובכך מביאה לתפוקה גבוהה יותר. מערכת זו מונעת מכנית  ומסובבת את הפאנלים לכיוון השמש הישירה ובכך מתאפשר להגדיל את תפוקת ההמערכת בכ-30% יותר.

יש לכם חממה?

יופי! אתם בשלב הראשון. כעת יש צורך לאפיין את הפרויקט ואת ההיתכנות להקמת המערכת הסולארית. 

אנחנו ממליצים כבר בשלב הראשון ליצור איתנו קשר על מנת שנוכל ללות אתכם בשלב הוצאת האישורים והתכנון. 

כדי לעשות לכם סדר, יש לבקש תיק מידע על מנת להבין את הדרישות של הועדה המקומית כדי לקבל היתר בניה עבור הקמת המערכת הסולארית על גבי החממה. צריך לבדוק מול משרד החקלאות האם יאפשר את קיום הפרויקט לצד בחינת המשך הגידול החקלאי. יש לבצע מודל כלכלי לבחון את הכדאיות של הפרויקט. 

בשלבים הבאים, נבצע סקר חיזוק למבנה לפי דרישת קונסטרוקטור והתאמתו לפרויקט הסולארי. כמו כן, נקיים סקר מול חברת חשמל על מנת להתאים את תשתיות החשמל. 

לאחר הבנת התמונה הכללית נוכל לצאת לדרך ולהקים עבורכם פרויקט שיניב הכנסות גדולות לאורך 25 השנים הבאות.

רוצים לשמוע עוד?
השאירו פרטים ויועץ שלנו יחזור אליכם

דילוג לתוכן